Microdenetleyiciler Dersi Ders Notu MikrodenetleyiciIndir 1.36 Mb.
Sayfa1/52
Tarih11.02.2022
Büyüklüğü1.36 Mb.
#39
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   52

Microdenetleyiciler Dersi Ders Notu
Mikrodenetleyici
G ünlük hayatta bir çok amaca yönelik entegre üretilmiştir. Bu entegreler belli amaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Entegreler gerekli çalışma şartları yerine getirildiğinde istenilen işleri yapan küçültülmüş elektronik devrelerdir. Büyük devreler küçük entegrelerin içine sığdırılabilmektedir. Entegrelerin belli bacakları belli işlevler için kullanılır entegre bilgileri üretici firmalar tarafından entegre birlikte yayınlanan datasheet(bilgi sayfaları)’lerde kullanıcılara sunulur. Entegrelerin çalıştırılabilmesi için yerine getirilmesi gereken çalışma şartları bulunmaktadır. Hemen hemen her entegre bir besleme gerilimine ihtiyaç duyar, bunun dışında da entegrelerin kendilerine özgü çalışma şartları olabilir. Her entegrenin bir ismi olur, isim genellikle harfler ve rakamlardan oluşur(LM317T, LM7805, NE555,PIC16fF628A... gibi). Entegrelerin çalışma şartları ve hangi bacağın hangi işlem için kullanılacağı datasheetlerinden öğrenilebilir. Entegre datasheetleri Google’a “entegre ismi datasheet” yazılarak aranabilir. Örneğin 16f628a datasheetinin arama motoruyla aranması için “16f628a datasheet” yazılmalıdır.
Entegre bacakları belli kurallara göre sıralandırılır. Entegreler tasarlanırken 1 numaraları bacaklarının ne tarafta bulunduğu birinci ve sonunucu bacağın bulunduğu tarafta çentik bulunur. Bu çentik ilk ve son bacağın bulunduğu tarafı gösterir. Ayrıca 1 numaralı bacağın hemen yanına genellikle birde nokta bulunur. Bu nokta da bir numaralı bacağı gösterir. Bacakların numaraları tespit edilirken 1 numaralı uçtan başlanarak sırayla sayılır. Kenar sonuna gelindiğinde U harfi yapacak şekilde entegre bacakları numaralandırılmaya devam edilir.
Kısaca Mikrodenetleyiciler programlanabilen entegrelere denir. Klasik entegrelerle mikrodenetleyici entegrelerinin farkı, mikrodenetleyici entegrelerinin programlanabilmesidir. Çok karmaşık büyük devrelerin yapabileceği işlemleri çoğu zaman çok küçük mikrodenetleycili devreler yapabilir. Bir çok firmanın ürettiği programlanabilen entegreler bulunmaktadır. Biz MikroChip firması tarafından üretilen PIC entegrelerini programlama ve kullanmayı öğreneceğiz. PIC kelimesi Peripheral Interface Controller(Çevresel Arayüz Denetleyicisi) kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.
PIC entegreleri besleme,reset ve osilatör gibi çalışma şartları sağlandığında içine yüklenen program doğrultusunda çalışan entegrelerdir. Modellerine göre giriş çıkış uçları bulunur bu uçlardan entegre içine bilgi girişi ve entegreden bilgi çıkışı yapılabilir. Temel Prensip olarak aynı şekilde çalıştırılabilen PIC modellerinden biz 16F628A entegresini kullanacağız.
Not: Ders notunun tamamında kullanılan mikrodenetleyiciden bahsedilirken mikrodenetleyici, programlanabilir entegre, entegre ya da PIC isimleri kullanılacaktır.

Katalog: ders

Indir 1.36 Mb.

Arkadaşlarınla ​​paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   52
Veritabanı telif hakkı ile korunan ©dosyalar.org 2022
mesaj gönder

    Ana sayfa