Lal Gece Gösterim TarihiIndir 27.8 Kb.
Sayfa1/4
Tarih10.02.2022
Büyüklüğü27.8 Kb.
#21
  1   2   3   4

Lal Gece


Gösterim Tarihi: 24 Ağustos 2012
Dağıtım: Tiglon Film
Bir Reis Çelik anlatısı
Yapım: Kaz Film Production Ltd.
Yürütücü Yapımcılar: İsrafil Parlak, Ekrem Çelik
Senaryo ve Yönetmen: Reis Çelik
Sanat Yönetmeni: Burcu Karakaş
Ses Kayıt: Ekrem Çelik
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki
Kurgu: Reis Çelik
Yapımcı: Anıl Çelik
Oyuncular: İlyas Salman, Dilan Aksüt, Volkan Şirin, Sercan Demirkaya, Ahmet Aydın, Sabri Tutal, Mayşeker Yücel


Kısa Özet

Anadolu’da zengin bir köy düğünü ile başlar hikâye.


Yıllarını cezaevinde geçirdiği için evlenmekte geç kalmış 55-60 yaşlarında bir damat. Kırmızı duvak altında yüzünü görmediğimiz bir gelin. Halaylar çekilmekte, silâhlar atılmakta, şatafatlı bir düğün olmaktadır. Gelin alayı damat köyüne ulaştığında yüzlerce insanın katıldığı bir düğüne dönüşür. Aslında bu düğün iki büyük aşiretin arasındanda bitmeyen kan davasını sona erdirecektir.


Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren düğünün sonu geldiğinde gelin törenle gerdek evine getirilir. Odada gelin ve gelinin yengesi tek başlarına kalırlar. Yenge geline son öğütleri ve geleneğe uygun neler yapacağını tembihledikten sonra yüzü kırmızı duvakla örtülü gelini karyolaya oturtur ve odadan çıkar.


Gelinle birlikte gerdek odasına giren kamera artık gerdek odasından dışarı çıkmayacaktır.


Kırmızı duvakla yüzü örtülü gelin, kendi iç korkuları ile damadı beklemektedir. Uzun süren bekleyişten sonra kapı önüne yaklaşan davul-zurna ve silâh sesleriyle birlikte gerdek odasının kapısı açılır ve damat içeri itilir. Kapı kapanıp dışardaki sesler dağılmaya başlar ve gelinle damat baş başa kalmışlardır. Oturduğu karyolada ayakları kısa kaldığı için yere değmeyen duvaklı gelinin yüz görümlüğünü takan damat duvağı kaldırır ve gelinin yüzünü görürüz. Duvağın altındaki yüz, 14 yaşlarında kız çocuğunun yüzüdür.


Duvağın altından çıkan çocuk gelinin yüzü aslında yaşadığımız toplumun sakladığı gizli yüzdür.


Damat, erkek geleneğinin binlerce yıllık yüklemleriyle karısı olacak gelinle zifaf gecesini yaşama zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Ama oda içinde ikilinin arasında oluşan ortam pek damadın istediği gibi gitmemektedir. Gelin korkularını ince zekâsıyla aşmaya ve damadı oyalama savaşı içindedir.


Ama sabahın yaklaşması korkusu damadı ve gelini iyice içine almıştır. Çünkü sabaha doğru kapı çalacak ve zifaf çarşafı istenecektir.


Bir oda içerisinde bu iki insanın karşılıklı santranç oynar gibi geçirdikleri gece giderek tükenmektedir. Bitip tükenmeyen kan davasını durdurmak için yapılan görkemli düğün çocuk yaşta bir kızla, gençliği cezaevlerinde bu nedenlerden dolayı tükenmiş bir yaşlı adamı gerdek odasında buluşturmuştur. Gerdek odasına düğünle giren bu iki insan için sabah nasıl olacaktır?


Indir 27.8 Kb.

Arkadaşlarınla ​​paylaş:
  1   2   3   4
Veritabanı telif hakkı ile korunan ©dosyalar.org 2022
mesaj gönder

    Ana sayfa