Hacksaw ridge yönetmen Mel Gibson OyuncularIndir 2.7 Mb.
Sayfa1/8
Tarih09.02.2022
Büyüklüğü2.7 Mb.
#3
  1   2   3   4   5   6   7   8

HACKSAW RIDGE: SAVAŞ VADİSİ
(HACKSAW RIDGE)


Yönetmen
Mel Gibson


Oyuncular
Andrew Garfield
Sam Worthington
Luke Bracey


Türü
Aksiyon/Biyografi


Yapım Yılı
2016


İthalat / Dağıtım
PinemaM EL GIBSON

Mel Gibson, New York'un kuzeyinde doğdu ama 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Avustralya'ya taşındı. Liseyi bitirdikten sonra Mel, Avustralya Dramatik Sanatlar Ulusal Enstitüsüne gitti ve klasik İngiliz tiyatrosu geleneğinde eğitim aldı ve Death of a Salesman ve Waiting for Godot gibi birçok tiyatro oyununda oynadı. 1979'da Gibson, yönetmen George Miller'ın dikkatini çekti ve dünya çapında tanınmasını sağlayan ilk filmi olan Mad Max'in kadrosuna seçildi. Ardından Tim’de başrolü canlandırdı ve Gibson'ın engelli bir genç adamı canlandırdığı bu rolüyle, Avustralya Film Enstitüsü (AFI) En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı. Gibson'ın uluslararası şöhreti, Mad Max'in iki hit devam filmiyle, The Road Warrior (1981) ve Mad Max Beyond Thunderdome'la, bunların yanı sıra Peter Weir'in, Mel Gibson'a ikinci AFI En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü getiren Gallipoli filmiyle iyice perçinlendi. 1982'de Weir ve Gibson The Year of Living Dangerously filminde tekrar birlikte çalıştı. 1984'te Gibson, Amerikan sinema sektörüne Sissy Spacek'le birlikte rol aldığı The River'la girdi. Ardından Anthony Hopkins ve Laurence Olivier'li filmi The Bounty geldi. Mrs. Soffel, Tequila Sunrise, Bird on a Wire, Air America gibi başka filmlerde de oynadı ama Hollywood'daki yerini asıl olarak rekorlar kıran ve bir janr belirleyicisi olan Lethal Weapon (1, 2, 3 ve 4) serisiyle sağlamlaştırdı. Bu başarının ardından Gibson, Icon Productions'ı kurdu. Şirketin ilk filmi Franco Zeffirelli'nin yönetmenliğini yaptığı Hamlet'ti. Bu başrol Gibson'a, başkent Washington'daki Foger Theatre'ın William Shakespeare Ödülü getirdi. Gibson, 1993 yılındaki The Man without a Face filmiyle ilk yönetmenlik denemesini yaptı. Bu da yine Gibson'ın rol aldığı bir Icon Productions filmiydi. Şirket aynı zamanda Immortal Beloved ve Airborne gibi filmleri de çekti. 1995'te Gibson, eleştirmenlerin beğenisini toplayan ve gişe rekorları kıran Braveheart'ın yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı ve filmde rol aldı. 10 dalda aday gösterilen film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri de dâhil olmak üzere, beş dalda Oscar kazandı. Film aynı zamanda Gibson'a Altın Küre Ödülleri'nde En İyi Yönetmen, National


B oard of Review'da Yönetmenlik Özel Başarı Ödülü, 1996 NATO/ShoWest Yılın Yönetmeni ve yine Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yönetmen ödüllerini kazandırdı.

1996'da Gibson, Disney Touchstone Pictures'tan çıkan, Ron Howard'ın yönetmenliğini yaptığı Ransom filminde oynadı. Dram Dalında En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Altın Küre Ödülü'ne aday gösterildi, People's Choice Ödülleri'nde de En İyi Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü kazandı. 1997'de Gibson, Warner Bros.'tan çıkan ve yönetmenliğini Richard Donner'ın yaptığı romantik gerilim Conspiracy Theory'de Julia Roberts'la beraber oynadı. Gibson, 1998'de gösterime giren Lethal Weapon 4'te rol aldı. Film dünya çapında 300 milyon dolar gişe yaptı ve 1999'da da gerilim filmi Payback'te hem oynadı, hem de filmin yapımcılığını üstlendi. 2000 yılında Gibson, aynı yıl içinde ABD gişelerinden 100 milyon dolar hasılat elde eden üç filmde oynayan tarihteki ilk erkek oyuncu oldu. Yaz azında Gibson duygu yüklü macera, Robert Rodat'in yazdığı (Saving Private Ryan) ve yönetmenliğini Roland Emmerich'in yaptığı The Patriot'ta, Benjamin Martin rolünü canlandırdı. Sonbaharda Mel, beğenilen DreamWorks SKG animasyon macera komedisi Chicken Run'da seslendirme yaptı. Son olarak Aralık ayında, Paramount Pictures/Icon Productions'tan çıkan hit film What Women Want'ta, kadınsı yanını keşfeden şoven reklam yöneticisi Nick Marshall'ı canlandırdı. Romantik komedinin yönetmenliğini Nancy Meyers yapmış, filmin diğer başrolünü de Helen Hunt canlandırmıştı. Canlandırdığı rolle Gibson, Komedi Filminde En İyi Erkek Oyuncu dalında Altın Küre'ye aday gösterildi.


2002'de Gibson, We Were Soldiers Once... And Young adlı kitaptan uyarlanan We Were Soldiers filminde oynadı. Film, helikopterle gelen ve etrafları 2000 düşman askeriyle sarılan 400 askerin yaşadığı, ABD ve VietCong askerleri arasındaki ilk savaşı konu ediyordu. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Randall Wallace yapmıştı. Wallace, Braveheart'ın senaryosuyla da Oscar'a aday gösterilmişti. Aynı yıl Gibson, M. Night Shyamalan'ın gerilim filmi, Disney'den çıkan Signs'ta oynadı ve gösterime girdiği hafta sonu 60 milyon dolarlık gişe yaptı ve Gibson için bir rekor oldu, ayrıca toplamda 400 milyon doları aşarak Gibson'ın bireysel rekorunu da kırdı.


2004'te Gibson, Jim Caviezel, Maia Morgenstern ve Monica Bellucci'li The Passion of The Christ'ın yapımcılığını, ortak senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. 25 Şubat'ta Kül Çarşambası'nda gösterime giren film, o sırada çarşamba günü gösterime sokulan filmler arasında en iyi beş günlük açılış hasılatını elde etti. The Passion of The Christ dünya çapında 610 milyon dolar hasılat elde etti ve tarihin en çok hasılat elde eden 18 yaş sınırlamasına sahip bağımsız filmi oldu. Film üç dalda Oscar'a aday gösterildi.


2 006'da Gibson, en yeni destanını, ilkel aksiyon gerilim Apocalypto'yu hayata geçirdi. Bir adamın ilkel ormanlarda ailesini kurtarmak için yaptığı heyecanlı yolculuğun anlatıldığı filmin, Gibson hem yapımcılığını, hem ortak senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlendi. Apocalypto açılış haftasına, 15,2 milyon dolar gişe yaparak bir numaradan girdi ve üç dalda Oscar'a aday gösterildi. Gibson 2009 yılında GK Films'in Edge of Darkness'ıyla oyunculuğa geri döndü ve tek kızının vurularak vahşice öldürülmesini araştıran ve kötü niyetli hükümet komplolarını ortaya çıkaran Thomas Craven adlı Boston'lı bir dedektifi canlandırdı. Gibson aynı zamanda Jodie Foster'ın yönetmenliğini yaptığı, bir adamın kunduzunda ve el kuklasında alışılmadık bir teselli bulmasını konu eden film The Beaver'da rol aldı. Gibson, 2012'de Icon Productions'tan çıkan Get the Gringo'nun hem ortak senaristliğini üstlendi, hem de filmde rol aldı. Film, Meksikalı yetkililerce yakalanan, uyuşturucu ve suçun kol gezdiği bir hapishaneye yollanan ve burada dokuz yaşındaki bir erkek çocuğunun yardımıyla ayakta kalmayı öğrenen, azılı bir suçluyu konu ediyor. 2013'te Gibson Open Roads Film'den çıkan, yönetmenliğini Robert Rodriguez'in yaptığı Machete Kills'te ve Patrick Hughes'un yönetmenliğini yaptığı Expendables 3'te oynadı.


Kendisini yakın zamanda Jean-François Richet'ın yönetmenliğini yaptığı ve başrolü William H. Macy'yle paylaştığı Blood Father'da izleyebilirsiniz. Gibson'ın yönetmenliğini yaptığı, Icon'dan çıkan ve merakla beklenen Hacksaw Ridge, 2016 sonbaharında gösterime girecek.
Indir 2.7 Mb.

Arkadaşlarınla ​​paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8
Veritabanı telif hakkı ile korunan ©dosyalar.org 2022
mesaj gönder

    Ana sayfa