Covid-19 salgininin göÇmenleriN İnsan haklari üzerindeki etkileri hakkinda ortak yönlendirme notu bm tüm Göçmen İşçilerin ve Ailelerinin Haklarının Korunması KomitesiIndir 32.79 Kb.
Sayfa1/6
Tarih02.03.2022
Büyüklüğü32.79 Kb.
#66
  1   2   3   4   5   6COVID-19 SALGINININ GÖÇMENLERİN İNSAN HAKLARI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ HAKKINDA ORTAK YÖNLENDİRME NOTU


BM Tüm Göçmen İşçilerin ve Ailelerinin Haklarının Korunması Komitesi (CMW) ve Birleşmiş Milletler (BM) Göçmenlerin İnsan Hakları Özel Raportörü
26 Mayıs 2020

BM Göçmen İşçiler Komitesi (CMW) ve BM Göçmenlerin İnsan Hakları Özel Raportörü, COVID-19 salgınının küresel olarak göçmenler ve aileleri üzerinde ciddi ve orantısız etkileri olduğu konusunda uyarma gereğini duymaktadır. Düzensiz statüde olan ya da izinsiz göçmenler daha da savunmasız durumdadırlar. Göçmenler birçok durumda tıbbi bakım, eğitim ve diğer sosyal hizmetlere etkin bir şekilde erişememekte, genellikle kazançları ya da işsizlik ödeneği hakkı olmadan güvensiz işlerde çalışmakta ve bazı hallerde topluma verdikleri önemli ekonomik katkılarına rağmen devletler tarafından sunulan sosyal yardım tedbirlerinin dışında bırakılmaktadırlar. Bazı ülkelerde, yukarıda belirtilen etkenlerin bir sonucu olarak COVID-19'da en yüksek bulaş ve ölüm seviyelerine sahiptirler.


Komite ve Özel Raportör söz konusu küresel kriz sırasında, COVID-19'a karşı mücadelede öncelikle göçmenlerin değerli katkılarını vurgulamaktadır. Statülerine bakılmaksızın henüz çalışabilecek durumdaki göçmenlerin büyük çoğunluğu, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere önemli olarak kabul edilen sağlık, tarım, gıda işleme fabrikaları, süpermarketler, restoranlar, dağıtım hizmetleri, ulaşım, temizlik, çocuklara, engellilere veya yetişkinlere bakım ve diğer sektörlerde çalışmaktadır.


Komite ve Özel Raportör ayrıca, devletlerin göçmenleri ve ailelerini korumak için kabul edilen önlemleri, özellikle de yardım girişimleri, düzenli hale getirme programları, vize sürelerini uzatma, düzensiz kalışlar için yaptırımların askıya alınması ve göçmen işçilerin diğer önlemler arasında sağlık sektörü gibi salgının kontrol altına alınması gibi sektörlere entegre edilmesini takdirle karşılamaktadırlar.


Bununla birlikte, Komite ve Özel Raportör, on BM insan hakları anlaşma organının ve Özel Prosedürler görevlilerinin ortak beyanını ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin (OHCHR) COVID-19 ve Göçmenlerin İnsan Haklarını Rehberi’ni hatırlatmakta, devletleri, özellikle göçmenlik statülerinden bağımsız olarak, kendilerinin ve ailelerinin insan haklarını korumaya davet etmektedir:


Indir 32.79 Kb.

Arkadaşlarınla ​​paylaş:
  1   2   3   4   5   6
Veritabanı telif hakkı ile korunan ©dosyalar.org 2022
mesaj gönder

    Ana sayfa