BirleşMİŞ Mİlletler avrupa ekonomik konseyi (unece) Kuruluş tarihi : 28 Mart 1947 Resmi internet adresiIndir 18.04 Kb.
Tarih02.03.2022
Büyüklüğü18.04 Kb.
#62

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER AVRUPA EKONOMİK KONSEYİ (UNECE)
Kuruluş tarihi : 28 Mart 1947


Resmi internet adresi : www.unece.org


Kuruluşu

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) 28 Mart 1947 tarihinde BM-Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından kurulmuştur. BM bünyesindeki 5 bölgesel komisyondan bir tanesidir. Diğer dört bölgesel Komisyon; Asya ve Pasifik (ESCAP), Latin Amerika ve Karayipler (ECLAC), Afrika (ECA) ve Batı Asya (ESCWA) bölgesel komisyonlarından oluşmaktadır.


Ülkemiz de aynı tarihte Konsey’e üye olmuştur. Konseyin merkezi İsviçre’nin Cenevre Kentindedir.
Üye ülkeler

56 tane üyesi vardır. (Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Ermenistan, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldova, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Yunanistan)
Amacı

Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun ekonomik problemleri çözümlemek, istatistikler toplamak, teknik bilgi değişimini sağlamak, çevre ve ulaşım konusunda ayrıntılı konvansiyonlar hazırlamak ve taşıt üretimini ve ticareti kolaylaştırıcı bir yönetim sağlamaktır. Ayrıca Ticaret ile Ulaşım (UN/EDIFACT) için gerekli Elektronik Veri Değişimi için (Electronic Data Interchange-EDI) kurallar koymaktadır.
Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun misyonu, Pan-Avrupa’da ekonomik entegrasyonu teşvik etmektir. Bu amaçla içlerinde Türkiye’nin de içinde olduğu, Avrupa Birliği, AB üyesi olmayan Güneydoğu Avrupa, Doğu ve Batı Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kuzey Amerika Bölgesinde bulunan 56 üye devleti bir araya getirir. Bütün bu devletler, UNECE himayesinde ekonomik ve sektörel konularda diyalog ve işbirliğine dayalı faaliyetlerde bulunmaktadır.

Indir 18.04 Kb.

Arkadaşlarınla ​​paylaş:
Veritabanı telif hakkı ile korunan ©dosyalar.org 2022
mesaj gönder

    Ana sayfa